زانودرد یکی از رایج ترین اختلالات اسکلتی ـ عضلانی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود آن را تجربه کرده اند.

فیزیوتراپی زانو یکی از موثرترین روش های درمان درد زانو و عامل زمینه ای است که در کلینیک فیزیوتراپی متین نوین ( فیزیوتراپی در تهرانپارس ) به مراجعه کنندگان عزیز ارائه می شود.

زانوها ممکن است در اثر ضربه، فشار مکرر یا در نتیجه نقص در کنترل حرکتی و تعادل عضلانی آسیب ببینند. در هر صورت، مهم است که درد زانو خود را توسط یک متخصص پزشکی یا فیزیوتراپیست ارزیابی کنید.

مهم است که هر چه زودتر برای درمان زانودرد خود جستجو کنید تا از ایجاد استراتژی های جبران سرسختی که روند توانبخشی را طولانی تر و چالش برانگیزتر می کند اجتناب کنید.

زانو برای تحمل وزن و انتقال وزن در طول عمر ساخته شده است. مفاصلی که زانو را تشکیل می دهند عبارتند از:

  • مفصل تیبیوفمورال – استخوان ران تا ساق پا
  • مفصل پاتلوفمورال – کلاهک زانو تا استخوان ران
  • مفصل تیبیوفیبولار فوقانی – در قسمت خارجی ساق پا درست زیر زانو که دو استخوان ساق پا پایینی را به یکدیگر متصل می کند.

دلایل زانودرد

آسیب و کشیدگی رباط ها

آسیب رباط های زانو از جمله رایج ترین دلایل زانودرد در افراد ورزشکار است. رباط ها استخوان را به استخوان متصل می کنند و مفاصل را احاطه می کنند تا به ثبات مفصل کمک کنند تا از حرکت اضافی در زانو جلوگیری کنند. وقتی زانوی شما تحت کشش یا ضربه شدید قرار می گیرد، می تواند منجر به کشش و آسیب دیدگی رباط ها زانو شود که یکی از آسیب های شایع مفصل زانو است. چهار رباط اصلی زانو عبارتند از: رباط صلیبی قدامی (ACL)، رباط متقاطع خلفی (PCL)، رباط جانبی داخلی (MCL) و رباط جانبی جانبی (LCL).

کشیدگی عضلات یا تاندونوپاتی

ماهیچه های متعددی وجود دارد که از روی زانو در جلو، پشت، پهلوها و بالای سر زانو عبور می کنند. هنگامی که تقاضای بیش از حد روی یک یا تعداد بیشتری از این ماهیچه ها اعمال شود، ممکن است تحت فشار قرار گیرند و یک پاسخ التهابی ایجاد شود. این می تواند فوراً هنگام آسیب دیدگی اتفاق بیفتد یا ممکن است در یک دوره زمانی با بارگذاری مکرر به شیوه ای ناکارآمد رخ دهد. بخشی از عضله که به استخوان می‌چسبد (تاندون) نیز می‌تواند به روشی مشابه آسیب ببیند، یا با انقباض شدید عضله یا بارگذاری تکراری غیر تطبیقی. هنگامی که تاندون چرخه هایی را طی می کند که در آن آسیب دیده، سپس بهبود می یابد و سپس دوباره آسیب می بیند، سلول های داخل تاندون شروع به ناسالم شدن می کنند و می توانند برای همیشه بمیرند. به همین دلیل است که در شروع هر گونه آسیب عضلانی یا تاندون باید از یک متخصص واجد شرایط مانند فیزیوتراپیست کمک بگیرید.

بورسیت زانو

بورسیت زانو یکی از دلایل زانودرد است ۷ بورس ها حفره های کوچک پر از مایع هستند که به طور خاص برای جلوگیری از اصطکاک در هنگام لغزش ماهیچه ها و تاندون ها روی استخوان و سایر بافت ها قرار می گیرند. بورس ها می توانند در صورت استفاده بیش از حد یا فشار بیش از حد بر روی مفصل زانو تحریک شده و آسیب ببینند. 11 بورس در داخل زانو وجود دارد. دو مورد از شایع ترین مناطق بورسیت در زانو عبارتند از: (1) ناحیه فوق کشکک (بالای کاسه زانو) و ناحیه Pes anserine (زیر و به سمت داخل زانو). اگرچه این وضعیت می تواند بسیار دردناک باشد، اما می توان آن را با موفقیت از طریق فیزیوتراپی مدیریت کرد.

آسیب های منیسک

آسیب به منیسک می‌تواند دژنراتیو باشد که در دوره‌های زمانی طولانی ایجاد می‌شود یا می‌تواند فوراً با تروما اتفاق بیفتد که به احتمال زیاد نتیجه یک نیروی چرخش بیش از حد روی زانو خم شده است. علائم و نشانه‌های رایج آسیب منیسک شامل زانودرد یا احساس پارگی چیزی در عمق زانو، قفل شدن زانو (احساس گیرکردن و نیاز به تکان دادن آن) به‌علاوه درد در پیچ خوردن، چرخش یا راه رفتن روی سطوح ناهموار است. همچنین ممکن است متوجه کمی تورم شوید و نتوانید هنگام ایستادن زانوی خود را به طور کامل صاف کنید. مطالعات علمی نشان می دهد که اکثر ضایعات منیسک به مدیریت محافظه کارانه و نه جراحی بهترین پاسخ را می دهند. اگر مشکوک هستید که منیسک خود را زخمی کرده اید، ارزیابی توسط فیزیوتراپیست برای تعیین بهترین روش درمانی مهم است. 

سندرم درد پاتلوفمورال

این یک سندرم عمومی است که با زانودرد در قسمت جلوی زانو مشخص می شود که معمولاً به دلیل ردیابی نادرست کلاهک زانو در امتداد شیارهای تشکیل شده توسط استخوان ران ایجاد می شود. کلاهک زانو بزرگترین سزاموئید (یا استخوان شناور) در بدن است و ضخیم ترین غضروف را دارد. ماهیچه‌ها و بافت همبند که کلاهک زانو را احاطه کرده و به آن متصل می‌شوند، زمانی که زانوهای خود را خم کرده و صاف می‌کنیم، آن را می‌کشند و هدایت می‌کنند . هنگامی که عدم تعادل عضلانی یا ناکارآمدی پا، زانو یا باسن، و یا عوامل دیگری وجود داشته باشد که باعث می‌شود کلاهک زانو به خارج از شیار و مسیر سر بخورد، زانو درد ایجاد می‌شود. این وضعیت را می توان با موفقیت از طریق درمان فیزیوتراپی مدیریت کرد، اما هیچ راه حل سریعی وجود ندارد. شما باید با پشتکار روی برنامه قدرت و انعطاف خود کار کنید و ممکن است برای مدت کوتاهی نیاز به تطبیق فعالیت های خود داشته باشید. همچنین ممکن است پزشک شما را راهنمایی کند که چگونه به آرامی و تدریجی مفصل زانو خود را بارگیری کنید تا بتوانید به ظرفیت مورد نظر خود برگردید.

تغییرات دژنراتیو

استئوآرتریت زانو می تواند با افزایش سن رخ دهد و معمولاً در افراد میانسال تا اواخر سن بروز می کند. در صورتی که آسیب تروماتیک به زانو یا جراحی قبلی وارد شده باشد، فرآیند دژنراتیو و ساییدگی طبیعی مفصل زانو نیز می‌تواند زودتر در طول عمر رخ دهد. در طول این فرآیند طبیعی انحطاط (شبیه به چین و چروک هایی که روی پوست ما ایجاد می شود) غضروفی که استخوان های مفصل زانو را می پوشاند شروع به نازک شدن و فرسودگی می کند. با نازک شدن غضروف، فشار بیشتری بر روی سطوح استخوانی مفصل وارد می شود. افزایش فشار می تواند پاسخی را در استخوان تحریک کند که باعث ضخیم شدن استخوان و همچنین رشد استخوانی (استئوفیت) می شود. عواقب وقایع می تواند منجر به التهاب، درد و سفتی در مفصل زانو شود. برای جلوگیری از سایش بیشتر و همچنین مدیریت زانودرد و ناراحتی، مهم است که عضلاتی را که روی زانو تأثیر می‌گذارند قوی و انعطاف‌پذیر نگه دارید. همچنین برای حفظ توده بدنی سالم و سبک زندگی فعال مفید است. فیزیوتراپیست ها می توانند به شما در غلبه بر شعله ور شدن کمک کنند و می توانند در مورد یک برنامه خانگی شخصی به شما توصیه کنند تا بتوانید مدیریت موفقیت آمیز وضعیت خود را یاد بگیرید.

کندرومالاسی کشکک

همانطور که در بالا ذکر شد غضروف پشت کاسه زانو ضخیم ترین غضروف بدن است. این منعکس کننده مقدار نیرو و فشاری است که در طول زندگی از طریق مفصل زانو، چهار سر ران و از طریق کلاهک زانو هدایت می شود. در این حالت، غضروف پشت کلاهک زانو شروع به تحلیل رفتن و فرسودگی می کند. به طور معمول، این فرآیند با تراز ضعیف کلاهک زانو در امتداد استخوان ران در ترکیب با فعالیت های بارگذاری مکرر تحریک می شود. اغلب، عدم تعادل عضلانی اطراف لگن، پا و زانو را می توان مرتبط کرد و اصلاح این عدم تعادل می تواند به بهبود تراز استخوان ها و همچنین ردیابی کلاهک زانو کمک کند. این استراتژی درمانی می‌تواند پیشرفت بیشتر این بیماری را متوقف کند و می‌تواند علائم را تحت کنترل درآورد در حالی که هنوز می‌توانید در فعالیت‌هایی که دوست دارید شرکت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست