درد پا و مچ پا از جمله دردهای شایع اسکلتی بخصوص در افراد ورزشکار هستند و فیزیوتراپی نقش موثری در درمان آن ها دارد.

فیزیوتراپی به ما کمک می کند تا نیروهایی را که هنگام برخورد پاها با زمین (نیروهای واکنش زمین) ایجاد می شود، جذب کنیم. پا و مچ پا همچنین بازخوردهای حسی زیادی در مورد محیط اطراف ما به مغز می دهد. اگر تا به حال درد در این ناحیه را تجربه کرده اید، می دانید که دور زدن می تواند بسیار دشوارتر باشد. انواع مختلفی از صدمات ممکن است در این ناحیه از بدن رخ دهد، برخی آسیب‌ها مانند رگ به رگ شدن، آسیب‌زاتر هستند، در حالی که آسیب‌های دیگر می‌توانند به تدریج و بدون هیچ دلیل مشخصی به درد ناتوان‌کننده تبدیل شوند، مانند فاشیای کف پا. در همه موارد، مهم است که درد پا و مچ پای خود را توسط فیزیوتراپیست یا متخصص ارتوپدی مورد اعتماد ارزیابی کنید.

هرچه زودتر به دنبال درمان باشید، سریع‌تر تسکین درد را به دست خواهید آورد و کمتر احتمال دارد که استراتژی‌های جبرانی ایجاد کنید که مشکلات بیشتری در زنجیره جنبشی مانند زانو، لگن و حتی ستون فقرات شما ایجاد می‌کند.

پا و مچ پا از مفاصل متعددی تشکیل شده اند که با هم کار می کنند اما به طور مستقل نیز عمل می کنند. پا به این شکل ساخته شده است تا با سطح زمین سازگار شود و همچنین به آن اجازه می دهد به عنوان اهرمی برای نیرو و انرژی عمل کند.

پا به چهار ناحیه مفاصل تقسیم می شود:

 • مفصل مچ پا – مفصل بزرگ در بالای پا که مسئول اتصال پا به ساق پا است و به اکستنشن (بالا بردن پا) و خم شدن (اشاره گیری پا) کمک می کند.
 • مفصل ساب تالار یا پشت پا – زیر مفصل مچ پا در پاشنه قرار می گیرد و به حرکت پا به سمت داخل و خارج کمک می کند.
 • ناحیه میانی تارسال یا میانی پا – بالای پا است که بزرگترین قوس پا در آن قرار دارد. در اینجا پنج استخوان وجود دارد که با هم تعامل دارند تا به پای شما اجازه می‌دهند که چمچه‌زنی کند و باز شود.
 • جلوی پا – شامل استخوان های بلند پا و انگشتان پا است که معمولاً به عنوان توپ پا شناخته می شود.
 • رباط‌های متعدد، ماهیچه‌های کوچک‌تر و تاندون‌های بلندی وجود دارد که از ماهیچه‌های ساق پا پایین می‌آیند و به کنترل حرکات مچ پا، پا و انگشتان پا کمک می‌کنند. نوار بافت همبند بزرگی به نام فاسیای پلانتار وجود دارد که کف پا را منبسط می کند. همه این استخوان ها و بافت های نرم به یکدیگر متصل هستند و همه با هم کار می کنند تا پای شما با مکانیک مناسب کار کند.

دلایل درد پا و مچ پا

 • پیچ خوردگی مچ پا
 • شکستگی مچ پا
 • متاتارسالژی (متاتارس ها استخوان های بلند جلوی پا هستند. بنابراین، این وضعیت به صورت درد در قسمت زیرین جلوی پا ظاهر می شود)
 • شین اسپلینت
 • پارگی تاندون آشیل
 • التهاب تاندون آشیل
 • خار پاشنه و فاشئت پلانتار
 • و …

درمان با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی می‌تواند شامل کنترل درد با روش‌های درمانی، طب سوزنی یا سوزن خشک، درمان دستی یا دستی برای بهبود سفتی مفاصل علاوه بر قدرت، انعطاف‌پذیری و کنترل حرکتی از طریق تمرین‌های درمانی فردی باشد.

آزادسازی بافت نرم نیز مهم است و ممکن است به درمان ماساژ درمانی برای کاهش تون عضلات و آرامش سیستم عصبی نیاز داشته باشد. اگر آسیب مچ پای شما شدید است یا به نظر می رسد که باعث بهبودی نمی شود، فیزیوتراپیست شما ارزیابی توسط جراح ارتوپد را توصیه می کند.

چه مدت طول می کشد تا از درد پا و مچ پا بهبود پیدا کنید؟

بسته به علت، شدت و نوع بافت آسیب دیده، بهبودی ممکن است از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. درک آنچه در حال رخ دادن است و جستجوی راهنمایی و درمان از یک پزشک واجد شرایط در اسرع وقت بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که در برنامه ورزشی خود صبور باشید و به توصیه های آنها عمل کنید. به خاطر داشته باشید که فیزیوتراپیست شما این نوع شرایط را به طور منظم درمان می کند و به شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان ممکن بهبود پیدا کنید.

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی درد پا و مچ پا – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی ورزشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست