تکنیک های درمان دستی

تکنیک ها ممکن است شامل تخلیه لنفاوی دستی، کشش دستی، ماساژ، تحرک ،دستکاری، و دامنه حرکتی غیرفعال باشد.

زمانی که یافته های معاینه، تشخیص و پیش آگهی نشان دهنده استفاده از این تکنیک ها برای کاهش ادم، درد، اسپاسم یا تورم باشد، فیزیوتراپیست ها تکنیک های درمان دستی را انتخاب، تجویز و اجرا می کنند. افزایش سلامت، تندرستی و تناسب اندام؛ افزایش یا حفظ عملکرد فیزیکی؛ افزایش توانایی حرکت؛ یا از اختلال در عملکردها و ساختارهای بدن، محدودیت‌های فعالیت یا محدودیت‌های مشارکت برای بهبود عملکرد فیزیکی پیشگیری یا اصلاح شود.

برای انجام بیشتر این تکنیک ها، بیمار معمولا دراز می کشد و پوست ناحیه ای که روی آن کار می شود نمایان می شود.

تکنیک های درمان دستی

تحرک بافت نرم

فیزیوتراپیست ها ممکن است از تکنیک های مختلفی برای کاهش درد و ایجاد آرامش در عضلاتی که سفت یا دچار اسپاسم هستند استفاده کنند. این تکنیک ها معمولاً احساس بسیار خوبی دارند و دردناک نیستند. گاهی اوقات ممکن است فردی با این تکنیک ها کشش را احساس کند، اما باز هم معمولاً دردناک نیست.

نوسان مفصل

نوسانات مفصلی حرکات ماهرانه ای هستند که فیزیوتراپیست انجام می دهد تا به آرامی استخوان های دو طرف مفصل را در یک الگوی نوسانی حرکت دهد. نوسانات مفاصل به روشی مشابه تکنیک های بافت نرم استفاده می شود زیرا به کاهش درد و ایجاد آرامش کمک می کند. همچنین مشابه تکنیک های بافت نرم، نوسانات مفصل معمولاً دردناک نیستند و در بسیاری از موارد احساس خوبی دارند.

موبیلیزاسیون

موبیلیزاسیون برای مفاصل اندام ها و همچنین ستون فقرات که دچار چسبندگی ، سفتی و خشکی شده اند یا مفاصلی که دچار التهاب و درد هستند بسیار کاربرد دارد.

اینها تکنیک‌های ماهری هستند که توسط فیزیوتراپیست با استفاده از دست‌هایشان برای کشش ساختارهای اطراف مفصل فرد انجام می‌شود که سفت شده و از حرکت صحیح مفصل جلوگیری می‌کند. این تکنیک ها معمولاً دردناک نیستند، اما ممکن است ثانویه به دلیل احساس کشش شدید و شاید گاهی اوقات یک احساس سوزش داخلی بسیار خفیف ناراحت کننده باشند.

رانش با سرعت بالا، دامنه کم (HVLA).

این روش یکی دیگر از تکنیک های درمان دستی است که در امتداد تداوم تکنیک‌های درمان دستی است که معمولاً توسط فیزیوتراپیست‌ها انجام می‌شود که به کاهش درد و افزایش آرامش عضلات کمک می‌کند. بیماران اغلب در حالت خوابیده یا نشسته در وضعیت آرام قرار می گیرند و سپس فیزیوتراپ با دستان خود حرکتی بسیار ملایم اما سریع را روی یک استخوان خاص در حرکت طبیعی آن اعمال می کند. انتظار نمی رود، اما شنیدن صدای “پاپ” مرتبط با این تکنیک نیز تا حدودی معمول است.

 

کلمات مرتبط :

تکنیک های درمان دستی – درمان دستی در فیزیوتراپی – فواید منوال تراپی – متخصص فیزیوتراپی در تهرانپارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست