بیماری دژنراتیو دیسک بیشتر در ستون فقرات کمری، کمتر در ستون فقرات گردنی و بسیار نادر در ستون فقرات سینه ای است. هر دیسک ستون فقرات دو مهره را به هم می پیوندد و یک ساختار تقریباً بیضی شکل است که از فیبرو غضروف، یک فرم بسیار محکم و قوی از غضروف تشکیل شده است. مرکز دیسک یک ماده ژل مانند به نام هسته پالپوزوس است. نسبتاً در اوایل زندگی انسان، در حدود 25 سالگی، دیسک شروع به زوال (پیری) و ایجاد ترک می کند 

اگر فشار داخل دیسک افزایش یابد، مانند زمانی که فرد وزنه سنگینی را بلند می کند، هسته پالپوزوس ممکن است “از میان شکاف ها بلغزد” یا فتق کند. اگر هسته پالپوزوس فتق شده به رباط ستون فقرات فشار بیاورد، باعث درد پشت یا گردن می شود. در ستون فقرات کمری، اگر به یک ریشه عصبی فشار بیاورد، می‌تواند باعث درد و شکایات و واکنش‌های عصبی شود: کاهش یا از دست دادن حس (هیپستزی، بیهوشی) و ضعف عضلانی در پای طرف مبتلا. رفلکس ها ممکن است با بررسی توسط پزشک کاهش یابد. محل دقیق علائم بستگی به سطح فتق دارد.

اگر یک هسته دیسک در ستون فقرات گردنی فتق کند، نخاع ممکن است فشرده شود و علائم ذکر شده در بالا را ایجاد کند، هرچند در بازو(بازوها)؛ حرکات غیر ارادی؛ اسپاسم؛ یا حتی فلج اندام ها (چهار پلژی یا پاراپلژی) بسته به سطح و درجه فشار. فتق دیسک در ستون فقرات گردنی خطرناک است و یک اورژانس پزشکی ، جراحی اعصاب است.

دلایل و عوامل خطر

دیسک های ستون فقرات شما از یک هسته داخلی نرم و یک دیواره بیرونی سخت تشکیل شده است. دیسک ها به گونه ای تغییر می کنند که ممکن است باعث بیماری دژنراتیو دیسک شود، مانند:

کاهش آب دیسک. هنگامی که به دنیا می آیید، دیسک های ستون فقرات شما بیشتر از آب تشکیل شده است. با افزایش سن، آب خود را از دست می دهند و لاغرتر می شوند. دیسک های صاف تر نمی توانند ضربه ها را نیز جذب کنند. از دست دادن آب همچنین به معنای بالشتک یا محافظ کمتر بین مهره های شما است. این می تواند منجر به مشکلات دیگری در ستون فقرات شما شود که ممکن است باعث درد شود.

ترک. استرس ناشی از حرکات روزمره و آسیب های جزئی در طول سال ها می تواند باعث پارگی های ریز در دیواره بیرونی شود که حاوی اعصاب است. هر گونه پارگی در نزدیکی اعصاب می تواند دردناک شود. و اگر دیوار خراب شود، هسته نرم دیسک ممکن است از میان شکاف ها عبور کند. دیسک ممکن است برآمدگی کند یا از جای خود بیرون بیفتد که به آن دیسک لغزیده یا فتق گفته می شود. می تواند بر اعصاب مجاور تأثیر بگذارد.

علائم بیماری دژنراتیو دیسک

احتمالاً درد شدید یا مداومی را در پشت و گردن خود احساس خواهید کرد. علائم دقیق شما به محل ضعف دیسک و سایر تغییراتی که ایجاد کرده بستگی دارد.

علائم رایج شامل دردهایی است که:

  • در قسمت پایین کمر، باسن یا بالای ران شما احساس می شود.
  • می آید و می رود. ممکن است آزاردهنده یا شدید باشد و از چند روز تا چند ماه طول بکشد.
  • وقتی می نشینید احساس بدتر و وقتی حرکت می کنید و راه می روید بهتر است
  • وقتی خم می‌شوید، بلند می‌شوید یا می‌پیچید، احساس بدتر می‌شود
  • با تغییر وضعیت یا دراز کشیدن بهتر می شود.

روش های درمان

هدف از درمان کاهش درد و جلوگیری از آسیب بیشتر است. پزشک بر اساس علائم و شدت بیماری شما بهترین برنامه را برای شما پیشنهاد خواهد کرد. درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دارو. مسکن‌های بدون نسخه مانند آسپرین و ایبوپروفن می‌توانند به مبارزه با التهاب کمک کنند. آنها می توانند درد شما را کاهش دهند و تورم را کاهش دهند. در صورت نیاز پزشک ممکن است داروی قوی تری برای درد تجویز کند.بیماری دژنراتیو دیسک نیز ممکن است منجر به اسپاسم عضلانی شود. پزشک شما ممکن است دارویی را برای کمک به تسکین آنها پیشنهاد کند.

فیزیوتراپی. حرکات خاص باعث می شود عضلات گردن و پشت شما قوی تر و انعطاف پذیرتر شوند. این از ستون فقرات حمایت می کند.

در بیشتر موارد، فیزیوتراپی و داروهای مسکن برای تسکین طولانی مدت کافی است.

اگر درمان های دیگر موثر واقع نشد، پزشک ممکن است جراحی را توصیه کند. یک روش به نام دیسککتومی، قسمت آسیب دیده دیسک را برمی دارد. این به کاهش فشار از روی اعصاب شما کمک می کند.

در برخی موارد، پزشک ممکن است کل دیسک را بردارد و یک دیسک مصنوعی قرار دهد. اگر مشکل شدیدی دارید، پزشک ممکن است پس از برداشتن دیسک، استخوان‌های ستون فقرات را به هم جوش دهد (به طور دائم به هم متصل کند).

 

کلمات مرتبط :

فیزیوتراپی دیسک کمر – فیزیوتراپی کمردرد – فیزیوتراپی در تهرانپارس – فیزیوتراپی در حکیمیه – فیزیوتراپی در شرق تهران – فیزیوتراپی در فلکه دوم تهرانپارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست